کاربرد، مزایا و معایب استفاده از ساعت اندیکاتور

کاربرد، مزایا و معایب استفاده از ساعت اندیکاتور، در میان گستره ابزار آلات اندازه گیری، ساعت های اندیکاتور با کاربری ویژه خود، متناسب برای اندازه گیری خلاصی طول و تاب و انحنای بسیاری از قطعات مختلف می باشند. این ساعت ها که از دقت فوق العاده ای در اندازه گیری قطعات بیضی و انحنای آن ها برخوردارند، در دو شکل آنالوگ و دیجیتال طراحی و ساخته شده و در اختیار مشتریان قرار می گیرند. از آنجایی که ساعت های اندیکاتور، دارای حساسیت بالایی در اندازه ‌گیری تغییر انحنا در سطح کم می باشند، برای استفاده از آن ها روش های متفاوتی وجود دارد که بسته با نیاز مورد نظر، باید بهترین گزینه را انتخاب نمود. لازم به ذکر است که همانطور که گفته شد، دقت این ساعت ها بسیار بالا بوده و قادرند از ۰.۰۱ الی ۰.۰۰۲ را اندازه گیری کنند. بیشتر ساعت های موجود در بازار، برحسب اینچ و میلی ‌متر مدرج شده‌اند.

کاربرد های ساعت اندیکاتور:

 1. به کارگیری برای اندازه گیری اختلاف سطح یک یا دو قطعه.
 2. به کارگیری این محصول جهت اندازه گیری، کالیبره کردن و تست دقت دستگاه های تراش و فرز و CNC ( هر چند مدت یکبار این دستگاه ها باید کالیبره و تنظیم شوند.)
 3. استفاده جهت اندازه گیری در تراشکاری و ماشینکاری.
 4. به کارگیری این ساعت برای اندازه گیری و سنتر کردن قطعه غیر گرد روی چهار نظام تراش.
 5. استفاده جهت سنجش تخت و تراز بودن قطعه بسته شده روی گیره و یا سطح کارگیر دستگاه فرز یا فرز CNC.
 6. استفاده از این محصول به منظور کوپل کردن و هم راستا کردن دو شفت و قطعه.

مزایای استفاده از این محصول:

 1. کاهش خطای چشمی
 2. حساسیت بالا در مقابل تغییر اندازه
 3. سهولت در به کارگیری
 4. عدم انتقال حرارت دست به سیستم
 5. نشان دادن اندازه های کوچک در مقیاس های بزرگ
 6. عدم تاثیر نیروی دست کاربر در مقدار اندازه گیری

معایب استفاده از این محصول:

 1. دامنه اندازه گیری نسبتا محدود
 2. حساسیت اندازه گیری بسیار بالا در مقابل ضربه
 3. قیمت بالا در برخی از نمونه های این ساعت ها

برترین برند های این محصول:

برترین برند این ساعت ها برند میتوتویو بوده و برند های ال جی، اینسایز و آکاد از دیگر شرکت های موفق در زمینه تولیدات این محصول به حساب می آیند.

مهم ترین نکات در خرید ساعت های اندیکاتور:

 • نوع نمایشگر:

در ابتدای خرید این ساعت ها اولین نکته ای که لازم است به آن توجه شود، نوع نمایشگر این ساعت ها می باشد؛ زیرا همانطور که گفته شد این محصول، در دو نوع دیجیتال یا عقربه ای ( که به آن ها ساعت شیطانکی هم گفته می شود)، قابل عرضه می باشد و لازم است مشتریان متناسب با نوع کار خود، بهترین مدل را انتخاب نمایند. در ادامه برخی از تفاوت های این دو نوع را نام می بریم:

 1. انجام کار با ساعت های اندیکاتور دیجیتال همواره آسان تر از انواع عقربه ای می باشد.
 2. خواندن ساعت های دیجیتال، سرعت بالاتری نسبت به ساعت های عقربه ای دارد.
 3. دقت خواندن در ساعت های دیجیتال بالاتر از ساعت های عقربه ای می باشد.
 4. به منظور سنجش صافی سطح دو قطعه یا تراز بودن سطح قطعه و سنجش میزان تابیدگی یا پیچیدگی قطعه، ساعت های عقربه ای گزینه مناسب تری می باشند.

با اینکه این ساعت ها از لحاظ نوع کارکرد بسیار شبیه به یکدیگر می باشند، اما در زمان کار، هر کدام از این ساعت ها برای انجام کار ویژه ای طراحی و تولید شده اند.

 • دامنه اندازه گیری:

همانطور که گفته شد، این دستگاه ها دارای دامنه های متفاوتی می باشند، که باید با توجه به نیاز کاربران انتخاب شوند. این ساعت ها در واحد میلی متر از ۰ تا ۱ میلی متر و تا ۱۰۰ میلی متر یا بیشتر و در واحد های اینچی از کسری از اینچ تا دو، سه یا چند اینچ موجود می باشند. برای انتخاب صحیح این مشخصه، لازم است که به حجم و اندازه قطعاتی که روی آن ها کار می کنید، دقت فرمایید تا گزینه مناسب برای دامنه اندازه گیری را انتخاب کنید.

 • دقت در اندازه گیری:

دقت این ساعت ها یکی دیگر از مهم ترین نکاتی می باشد که در هنگام خرید این محصول، حتما باید به آن توجه نمایید زیرا هر چقدر دقت ساعت اندیکاتور بیشتر باشد، قطعات هم با دقت بالاتری تولید و ماشینکاری می شوند.

 • برند ساعت اندیکاتوری:

حتما در هنگام خرید توجه کنید که از برترین برند های این محصول، اقدام به خرید کنید زیرا برند ساعت های اندیکاتور با کیفیت و دقت آن ها رابطه مستقیمی داشته و البته که برند های بهتر، از قیمت بالاتری نیز برخوردار می باشند.

پس از آشنایی با جزئیات این وسیله، شما می توانیدبه منظور یادگیری نحوه کار با این ساعت مقاله روش های استفاده و خواندن ساعت اندازه گیری (اندیکاتور) را مطالعه کنید.