نکات مهمی که در رابطه با لباس کار باید بدانیم

نکات مهمی که در رابطه با لباس کار باید بدانیم، همانطور که می دانید لباس کار، یکی از ملزومات حفاظتی در هر کاری به حساب می آید که متناسب با نوع و محل کار، دارای ویژگی های متفاوتی می باشد. این پوشش سراسری وظیفه محافظت از بدن ( تنه، دست و پا) را در مقابل آسیب های محیطی و شرایط مختلف به عهده دارد. معمولا بیشتر لباس های کار به دو شکل کاپشن و شلوار (لباس های دو تکه) و یکسره (یک تکه یا سرهمی که به اسم بویلرسوت هم شناخته می شود) و با جنس هایی مثل ویسکوز، کتان، فلامنت، پلی استر پنبه و یا ترکیب آن ها در بازار موجود می باشند.

نکات مهم در رابطه با لباس های کار

  1. برخی از لباس های کار از قابلیتی برخوردارند که امکان دیده شدن فرد را در شرایط متنوع آب و هوا یا ساعات مختلف شبانه روز فراهم می کنند؛ این لباس ها معمولا با رنگ های براق و در جنس های مختلفی طراحی و تولید می شوند و به جهت جلوگیری از صدمات حاصل از ضربه و برخورد، به کار گرفته می شوند.
  2. لباس کار کارکنانی که در محیط دارای پر گرد و غبار و مواد قابل اشتعال و انفجار و مسموم کننده مشغول به کار هستند، نباید دارای جیب و لبه باشد؛ زیرا احتمال اینکه گرد و غبار و مواد مسموم و مضر در چین و چروک و لبه های لباس باقی بماند زیاد است.
  3. در لباس های کار به هیچ عنوان نباید از هر گونه مواد قابل اشتعال استفاده نمود.
  4. در زمان انجام کار، باید حتما از لباس ایمنی کاملا سالم استفاده کرد؛ یعنی لباس باید کاملا سالم و فاقد هر گونه پارگی باشد زیرا لباس هایی که دارای پارگی باشند، ممکن است به ماشین های در حال حرکت و دوران، گیر کرده و خطرات بسیاری را به وجود آورند.
  5. لباس کار مناسب محیط های اسیدی و رادیو اکتیو باید به شکل یکسره و با قابلیت عدم نفوذپذیری همراه با کلاه مخصوص، کفش و دستکش از جنس خاص این کار تولید شوند.
  6.  کلاه لباس کار های بارانی، باید از جنس پارچه ضد آب با آستر نخی باشد تا توانایی استفاده در محیط های مناطق معتدل را داشته باشند و همینطور استفاده از آستری از جنس پشم جهت استفاده در مناطق سرد سیر الزامی می باشد.
  7. لباس های نسوز در مقابل آتش سوزی باید حتما دارای کلاه کار، کفش کار و دستکش کار باشند.
  8. سایز لباس کار از دیگر نکات بسیار مهم به شمار می آید؛ یعنی لباس های کار باید حتما دارای اندازه و سایر مناسب کاربر باشند.