مته چیست، از چه اجزایی تشکیل شده و از نظر جنس به چند نوع تقسیم بندی می شوند؟

مته چیست، از چه اجزایی تشکیل شده و از نظر جنس به چند نوع تقسیم بندی می شوند؟، مته وسیله‌ای است که از آن برای سوراخ کردن مواد و وسایل مختلف استفاده می‌شود. معمولاً انواع مته‌ را با وسیله‌ای به نام دریل به کار می‌برند. مته درون دریل قرار گرفته، دریل با سرعت زیاد می‌چرخد و این امر باعث سوراخ شدن وسیله‌ی مورد نظر می‌شود. مته‌ها معمولاً سوراخ‌هایی به شکل دایره و درنهایت به شکل استوانه‌ایجاد می‌کنند؛ اما انواع خاصی از مته‌ها هم هستند که می‌توانند سوراخ‌هایی به شکل‌های متفاوتی ایجاد کنند. در این مقاله ما قصد داریم در ابتدا به بررسی اجزای مختلف یک مته پرداخته و سپس شما را با انواع آنها از نظر جنس مواد ساخته شده آشنا کنیم. پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

اجزای مختلف مته

  • دنباله‌ مته: این بخش، قسمت انتهایی مته است که به سه نظام دریل متصل می‌شود. دنباله مته دو نوع استوانه‌ای و مخروطی دارد.
  • بدنه‌ مته: قسمتی از مته که در دو طرف آن دو شیار دارد را بدنه مته می‌گویند.
  • شیار مته: این شیارها براده‌های چوب که حاصل برش هستند را به بیرون پرتاب می‌کنند.
  • جان مته: به فاصله‌ای که بین دو شیار موجود روی مته قرار دارد جان مته می‌گویند.
  • لبه‌های اصلی مته: هر مته‌ای دارای دو لبه‌ی اصلی است که به‌صورت شیب‌دار در نوک مته قرار دارد و همانند گوه عمل می‌کند.
  • لبه‌ی عرضی مته: از برخورد دو سطح منحنی شیب‌داری که در سر مته قرار دارد خطی روی جان مته ایجاد می‌شود که به آن لبه‌ی عرضی مته گفته می‌شود.

انواع مته از نظر جنس

مته‌ها را از جنس‌های مختلفی می‌سازند که یکی از مواد پرکاربرد در تهیه مته‌، فولاد است. مته‌هایی که از فولاد ساخته می‌شوند در چند دسته طبقه‌بندی می‌شوند که در ادامه به معرفی هریک به‌طور جداگانه می‌پردازیم.

  • مته‌های فولادی کم کربن: این مته‌ها فاقد لبه‌ی نگه‌دارنده بوده و به همین دلیل نیازی به تیز کردن ندارند. از این مته نباید روی چوب سخت مانند چوب بلوط، افرا، نارون، راش، صنوبر و … استفاده شود؛ زیرا عمر مته را کاهش می‌دهد.
  • مته‌های فولادی با کربن زیاد: این مته‌ها از فولاد با درصد کربن بالا ساخته می‌شود. از این مته‌ها برای سوراخ کاری انواع چوب و فلزات استفاده می‌شود.
  • مته‌های فولادی با سرعت بالا: این مته از نوعی فولاد ساخته شده است که دارای مقاومت بالایی در برابر تغییرات دما است. از این مته‌ برای سوراخ کاری انواع فلزات، چوب‌های سخت و سایر مواد سخت استفاده می‌شود.
  • مته‌های فولاد آلیاژی کبالت: این مته‌ها از جنس فولاد ساخته شده که دارای مقدار زیادی کبالت است. این مته در برابر گرما و دما به‌شدت مقاوم است به همین خاطر می‌توان از آن برای سوراخ کاری مواد محکم از قبیل فولاد استفاده کرد.

جهت آشنایی با انواع مته های مصرفی در صنایع مختلف پیشنهاد می کنیم مطلب از چه مته هایی در صنعت چوب و نجاری استفاده می شود؟ را نیز مطالعه کنید.