دستگاه تصفیه آب خانگی  ، انسان امکان دارد که بتواند چندین هفته بدون غذا زنده بماند چون بدن افراد از چربی و مواد پروتئینی انباشته شده برای تامین انرژی مصرفی استفاده می کند . اما بدون آب بیشتر از چند روز نمی توان زنده ماند .

در حقیقت آب برای انسان معنای زندگی را دارد . بیشتر بدن ما از آب تشکیل شده است به همین دلیل باید روزانه مقدار زیادی آب مصرف کنیم پس دارا بودن آب آشامیدنی سالم و بدون هیچ گونه آلودگی برای ما الزامی است . احتیاج بدن ما به آب آشامیدنی سالم سبب می شود تا آب خوردن را بررسی و کنترل کنیم برای سلامتی بیشتر خود احتیاج است تا در مراحل مصرف آب آشامیدنی خود به تصفیه آب اهمیت دهیم . در دنیای امروز انواع دستگاه ها ی تصفیه آب دارای تنوع و کارایی بالا در بازار به وجود آمده اند . هر مدل گوناگون از دستگاه تصفیه آب با دقت بر نحوه ی عملکرد خود آلودگی های گوناگونی را از آب حل می نمایند .
آب به علت داشتن ساختار مولکولی غیر معمولی ، به شکل شگفت انگیزی خیلی از مواد را در خود حل می کنند . همان گونه که می دانید آب در طبیعت به شکل پیوسته در حال گردش است که این عمل به عنوان چرخه ی آب شناخته می شود . در کلیه ی این مرحله ها آلودگی هایی وارد آب می شود که قسمت بزرگی از آن به وسیله ی سیستم تصفیه ی آب های شهری حل می شود . اما بسیاری از آن ها تا مرحله ی آخر ادامه دارد و یا در برخی اوقات به دلیل های مختلف عبارت است از : قدیمی بودن سیستم لوله کشی و ... به آب اضافه می شوند . پس برای حل این مدل آلودگی باید با به کارگیری از دستگاه تصفیه آب آن ها را از آب آشامیدنی خود پاک نمایید .
دستگاه های تصفیه با دارا بودن فیلتر های به خصوص خود آلودگی های مختلفی همانند سرب موجود در آب ، میکروب ، رسوب ، انواع پاتوژن ها ، کلر و مواد معدنی اضافه را حل می نماید و همینطور با از بین بردن درصد زیادی از این آلودگی ها باعث می شود که آب آشامیدنی مصرفی ما عاری از هرگونه کثیفی و بوی بد باشد . دستگاه های تصفیه دارای بسیاری از فیلتر ها می باشند که هرکدام از این فیلتر ها به روش خاصی آلودگی را حل می کنند . بسیاری از این دستگاه های تصفیه آب خانگی از دو یا سه عدد فیلتر گوناگون برای تصفیه آب به کار می برند . پس پیشنهاد می دهیم که برای داشتن آب سالم دستگاه تصفیه آبی را انتخاب نمایید که با چند مرحله به کارگیری از فیلتر های گوناگون تصفیه آب را انجام دهد . از مدل های دیگر فیلتر های تصفیه آب ، فیلتر اسمز معکوس نام دارد .