از چه مته هایی در صنعت چوب و نجاری استفاده می شود؟

از چه مته هایی در صنعت چوب و نجاری استفاده می شود؟، برای سوراخ کردن چوب انواع مته طراحی و ساخته شده است. هر کدام از این مته ها برای یک کاربرد خاص طراحی شده اند. در این مقاله قصد داریم شما را با این مته ها و کاربردهای آنها آشنا کنیم.

مته چوب

این مته به دلیل نوک تیز بودن برای سوراخ کردن چوب و ام دی اف بسیار مناسب است. مته چوب انواع مختلفی دارد که از نمونه‌های آن می‌توان به مته‌ لبه ساب، برگی، جا لولا زن، ابزار زدن (پله‌ای)، مرکز گرا، نمونه بردار، گرد بر و مته قابل تنظیم چوب اشاره کرد. در ادامه به اختصار به معرفی برخی از پرکاربردترین انواع آن‌ها می‌پردازیم.

مته‌ برگی

این مته از یک میله‌ی شیاردار تشکیل شده که سر آن به شکل برگ یا گودی قاشق است به همین دلیل به آن مته قاشقی هم گفته می‌شود. در قسمت نوک آن پیکانی تیز داشته که درون چوب فرو می‌رود و آن را به نوعی تثبیت می‌کند. از مته برگی بیشتر متخصصین برق و لوله کش‌ها برای ایجاد سوراخ هایی روی دیوار برای سیم کشی و لوله کشی استفاده می‌کنند.

مته‌ گازور زن

از مته گازور بیشتر در صنعت کمد و کابینت‌سازی و برش لازم برای لولای مخفی استفاده می‌شود. برای استفاده از این مته بهتر است از دریل پرسی استفاده کنید؛ زیرا برای ایجاد این سوراخ عمیق در چوب نیاز به فشار زیادی است که این کار با دریل دستی امکان‌پذیر نیست.

مته‌ مرکز گرا

این مته دارای کاربرد فراوانی در صنعت است و انواع متعددی دارد. در ساختار این مته شیاری با نوک تیز دارد. شیار نوک این مته بخش داخلی و درونی چوب را به سمت خود می‌کشاند؛ هم‌چنین برای هدایت براده‌های چوب به بخش خارجی احتیاجی به واردکردن نیرو نیست زیرا نیروی دورانی مته براده و خاک اره را به بیرون هدایت می‌کند.

مته‌ نمونه برداری از درخت

از این مته برای تعیین سن درخت استفاده می‌شود به‌گونه‌ای که کمترین آسیب به درخت وارد شود. روش کار با این مته‌ به‌ این صورت است که مته را درون قسمتی از درخت قطر بیشتری دارد وارد کرده تا بتوانیم از آن نمونه برداری کنیم سپس تعداد حلقه‌های سالیانه‌ی نمونه را مورد بررسی قرار داده تا سن درخت را محاسبه کنیم.

مته‌ گردبر

این مته برای ایجاد برش دایره‌ای یا سوراخ‌ بزرگ روی مواد مختلف به‌کار می‌رود. این مته دندانه‌هایی بسیار تیز داشته که سطح بیرونی را تراش می‌دهد و در نتیجه ضایعات کمتری ایجاد می‌کند. کار با مته گردبر نیاز به مهارت بسیار بالایی دارد زیرا سرعت مته‌های گردبر کم بوده و ممکن است پشت قطعه کار برآمده شده یا چوب ترک بردارد.