آشنایی با برخی از ویژگی ها و امکانات اره های عمودبر

آشنایی با برخی از ویژگی ها و امکانات اره های عمودبر، در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی برخی از ویژگی ها و امکانات اره های عمودبر موجود در بازار بپردازیم. البته فراموش نکنید که علاوه بر موارد ذکر شده در این مقاله نکات دیگری وجود دارد که شاید بارز نباشد اما حائز اهمیت هستند مانند دسته‌ی ضد لغزش که در صورت مناسب نبودن می‌تواند باعث گرفتگی عضلات دست شما شود. با ما همراه باشید تا بیشتر با امکانات و ویژگی های اره های عمودبر آشنا شوید.

خطوط راهنمای لیزری

بعضی عمودبرهای جدید لیزر راهنما دارند که مانند سیستم جدید بعضی گردبرها توسط نور قرمزی که در مقابل اره ایجاد می‌شود اره را هدایت می‌کنند.

این خط قرمز لیزری به دلیل ثابت نگه داشتن خط برش نتیجه‌ی صاف و تمیزتری ایجاد می‌کند که این نکته به دلیل ماهیت عمودبر که تمایل به خارج شدن از خط صاف دارند بسیار حائز اهمیت است.

اتصال مکنده

در بعضی از عمودبر‌ها سیستم مکنده‌ای برای تخلیه‌ی خاک اره و خرده‌های چوب در بالای دستگاه قرار دارد که در صورت مجهز بودن دستگاه به این سیستم، عمودبر روان‌تر عمل خواهد کرد؛ ولی نمی‌توان گفت که این اتصال لازمه‌ی یک عمودبر است.

پایه تنظیم زاویه

عمودبرها پایه‌ تنظیم کننده‌‌ی شیب دارند که با استفاده از آن، زاویه‌ی مورد نظر برای برش‌ اریب روی دستگاه تنظیم می‌شود. بهتر است عمودبر با پایه استیل را خریداری کنید؛ زیرا کیفیت بالایی دارد و از خریدن عمودبر با پایه آلومینیوم خودداری کنید.

سرعت قابل تنظیم عمود بر

آخرین مدل عمود‌بر قابلیت تنظیم سرعت داشته که بیشتر برای برش فلزات استفاده می‌شود؛ به این دلیل که برای برش فلزات به سرعت آرام‌تر و برشی صاف‌تر احتیاج داریم. هم‌چنین برای برش‌های ظریف  و منحنی به سرعت آرام‌تری نیاز است که با استفاده از این ویژگی به راحتی امکان‌پذیر می‌شود.

قدرت موتور

مانند اکثر ابزار آلات، آمپر نشان دهنده‌ی قدرت برش در اره عمود‌بر است. عمود‌بر با قدرت ۶.۵ و ۷ میلی آمپر بهترین نوع اره عمود‌بر بوده و عمود‌بر با قدرت ۵ میلی‌آمپر بسیار مقرون به‌صرفه است.

ویژگی های دیگر اره عمود بر

  • تراشه‌ی تنظیم شیب که بسیار کوچک است و برای رساندن شیب به حداقل در دستگاه استفاده می‌شود.
  • قفل ضامن که می‌تواند سرعت اره را ثابت نگه دارد.
  • اتصال مکنده که در بعضی از عمودبرها وجود دارد و برای کسانی که به خاک اره و یا گرد و خاک حاصل از برش حساسیت دارند بسیار مناسب است اما نوعی اتصال مکنده‌ی دیگر نیز در بعضی دستگاه‌ها وجود دارد که به یک جاروی صنعتی متصل شده و سیستم مکنده‌ بسیار کامل‌تری دارد.