آشنایی با انواع لباس کار

آشنایی با انواع لباس کار، در این مقاله قصد داریم شما را با انواع لباس های کار موجود در بازار آشنا کنیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

انواع لباس کار

 • لباس کار یکبار مصرف – لباس کار نقاشی:

این مدل لباس ها، برای حل مشکل بسیاری از افراد به وجود آمده اند که دائما دغدغه لباس را در هنگام کار و ارتباط مستقیم با رنگ، چسب و مواد تزریقی دارند؛ زیرا این مواد موجب از بین رفتن الیاف لباس و تغییر شکل آن ها در مدت زمان کوتاهی می شوند و کاربر مجبور است که هزینه زیادی را صرف خرید لباس مناسب کند.

این لباس های یکبار مصرف که معمولا سفید رنگ بوده و جزو لباس های یکسره هستند، تمام قسمت های کفش، پایین تنه، بالا تنه و سر و گردن را بطور کامل پوشانده و از آنجایی که در تولید آن از روش ریز بافت استفاده می شود، امکان نفوذ هرگونه رنگ و گرد از بین می رود. سایز بندی این لباس ها، فری سایز بوده و در مقایسه با دیگر انواع لباس کار، بسیار مقرون به صرفه می باشند.

 • لباس کار خدماتی-لباس کار کارگری:

این لباس ها به دلیل ارزانی نسبت به سایر لباس ها، محبوب ترین لباس در میان کارفرمایان به حساب می آیند که در ادامه به برخی از ویژگی های آن ها می پردازیم:

 1. در طراحی و تولید این لباس از کمترین میزان ترکیب های رنگی استفاده شده است.
 2. از آنجایی که این مدل ها خیلی ارزان می باشند، بهترین گزینه برای نیرو های کار موقت می باشند.
 3. در این مدل لباس ها، پارچه، چسب استفاده شده، دوخت (تک، دو و سه سوزنه) و لایه های استفاده شده، از پایین ترین میزان کیفیت برخوردارند.
 4. در قواره این محصول، از پارچه بسیار کمی استفاده می شود. (در مقایسه با لباس کار مهندسی.)
 • لباس کار کارگری در ۲ مدل تولید می شود

 1. بلوز و شلوار (دکمه ای)
 2. کاپشن و شلوار (زیپی)
 • لباس کار جوشکاری، نسوز یا لی:

در زمان های قبل، از پارچه های معمولی برای لباس ها در امور جوشکاری استفاده می کردند؛ زیرا در آن زمان، گستردگی و تنوع در جنس پارچه به اندازه حال حاضر نبوده است و این امر موجب کیفیت پایین لباس ها و نارضایتی مشتریان بوده است اما با گذشت زمان و پیشرفت صنایع نساجی، پارچه های متنوع تری به میان آمدند و این مشکل تا اندازه ای رفع گردید.

لباس های نسوز به لباس هایی اطلاق می شود که درصد نخ آن ها بیشتر از سایر لباس ها باشد. پارچه هایی مثل لی و کتان به دلیل برخورداری از نخ بیشتر در برابر سایر پارچه ها، در مقابل حرارت دارای مقاومت بیشتری بوده و از پارچه های فلامنت، کجراه و نیز پارچه تریگال کیفیت بالاتری دارند.

 • لباس های با قابلیت دید بالا (High Visibility Clothing):‌

در انتخاب این لباس ها که موجب رویت فرد در همه ساعات شبانه روز و همه شرایط آب و هوایی می شوند، به غیر از در نظر گرفتن ریسک های ضربه و برخورد، لازم است مواردی مثل شرایط کاری گرم یا سرد، وضعیت هوا (آفتاب، مه، باران، برف و …) و روشنایی هم مورد توجه قرار گیرند. بیشترین کاربران این لباس ها رانندگان لیفتراک و جرثقیل، کارگران حاشیه جاده و خطوط لوله و نیز کارکنانی که مسئول واکنش در شرایط اضطراری هستند، می باشند.