آشنایی با انواع تیغ اره عمود بر از نظر شکل تیغه

آشنایی با انواع تیغ اره عمود بر از نظر شکل تیغه، شکل و نحوه قرارگیری دندانه‌های تیغ اره نقش مهمی در نوع برش دارد. با توجه به نوع تیغ اره، دندانه آن به شکل (فورج شده) milled یا (مستقیم) ground بوده که هرکدام مزایای خاص خود را دارد. مدل طراحی هندسی تیغ اره، نوع برشی که ایجاد می‌کند را مشخص می‌کند. با ما همراه باشید تا با انواع تیغ اره عمودبر از نظر شکل آشنا شوید.

Milled teeth (تیغ اره فورج شده)

دندانه تیغ اره عمود بر milled (فورج شده) ظرافت و تیزی کمتری داشته که باعث می‌شود حرکت سایشی داشته باشند و درنتیجه برشی سریع‌تر اما ناهموارتر ایجاد می‌کند. این تیغ اره طول عمر بالاتری داشته و برای کار کردن با مواد با چگالی بیشتر مناسب است. انواع تیغ اره‌های milled (فورج شده) به شرح زیر است:

Milled side set teeth (تیغ اره فورج شده با دندانه ها به طرفین)

این نوع تیغ اره عملیات برش را بسیار سریع‌تر انجام می‌دهد اما برشی ناهموار ایجاد می‌کند. اگر صرفا سرعت برش مد نظر شماست و تمیزی خط برش در انتهای کار چندان اهمیتی ندارد، از این تیغ اره استفاده کنید.

Milled wavy set teeth (تیغ اره فورج شده با دندانه های مواج)

همان‌طور که از نام این تیغ اره مشخص است، فرم طراحی دندانه‌ها به‌صورت موجی بوده که برشی صاف و دقیق ایجاد می‌کند.

Ground teeth (تیغ اره مستقیم)

تیغ اره عمود بر با دندانه‌های مستقیم برای ایجاد لبه تیز طراحی شده است. این تیغ اره برای برشی صاف در مواد نرم بسیار کارآمد است.

Ground taper & ground teeth (تیغ اره مستقیم با دندانه مخروطی)

به دلیل نحوه قرارگیری دندانه‌ها به‌صورت صاف، برشی صاف و دقیق ایجاد می‌کند.

Ground side set teeth (تیغ اره مستقیم با دندانه ها به طرفین)

این تیغ اره برای برش سریع بسیار کارآمد است و جنس آن ضخیم‌تر بوده و در نتیجه خم نمی‌شود. قسمت انتهایی تیغ اره کمتر حرکت کرده و به همین جهت برش دقیق‌تر و تمیزتر است.

برای نتیجه بهتر هنگام استفاده از این تیغ اره روی دستگاه، تنظیمات اره را روی حرکت پاندولی تنظیم کنید. با تنظیم دستگاه روی حالت پاندولی یا آونگی، الیاف چوب دور انداخته شده و تیغ اره از مسیر حرکت خود منحرف نمی‌شود. انواعی از اره‌ها با داشتن سیستم راهنمایی تیغه که شامل دو غلتک است، از نوسانات و خم شدن تیغ اره جلوگیری می‌کنند و درنتیجه برشی بسیار دقیق روی مواد ایجاد می‌کنند.

Ground reverse set (تیغ اره مستقیم دندانه برعکس)

تیغ اره دندانه برعکس در جهت مخالف می‌برد. این تیغ اره برای مواقعی که می‌خواهید خط برش روی کار بسیار صاف باشد، ایده آل است. در حالت عادی با قرارگیری اره روی سطح کار، تیغ اره چوب را در جهت پایین می‌برد. به‌این‌ترتیب با حرکت تیغ اره به سمت بالا الیاف چوب بیرون می‌آیند. راه حل این مسئله استفاده از تیغ اره‌های extra-clean و دندانه برعکس می‌باشد.